Powody szybkiego rozwoju przemysłu większości z nas są doskonale znane. Wprowadzenie na rynek bardziej nowoczesnych urządzeń do obróbki skrawaniem było więc tylko kwestią czasu. Dzisiaj większość dobrze prosperujących firm, albo już posiada, albo planuje wyposażyć swoją linię produkcyjną w nowoczesne centra obróbcze sterowane komputerowo. Co sprawia, że sprzęt ten jest tak pożądany przez przedsiębiorców?

maszyna obróbcza CNC

Przede wszystkim ekonomia

Podejmowanie inwestycji, szczególnie tych związanych z zakupem nowoczesnego sprzętu wartego tysiące, a czasami nawet miliony złotych, jest warunkowane przede wszystkim pobudkami ekonomicznymi. Najczęściej zakup poprzedzony jest bardzo wnikliwą analizą kosztów. Podczas wyliczeń kalkuluje się opłacalność zakupu danego sprzętu. Jest to zależne od wydajności konkretnego urządzenia, planowanego czasu eksploatacji oraz przewidywanego rynku zbytu wytwarzanych detali (nie tylko w perspektywie kilku miesięcy, ale również kilku lat). Najczęściej, dzięki uniwersalności, maszyny obróbcze CNC są znacznie bardziej wydajne i trwałe od bardziej przestarzałych urządzeń, a dodatkowo są w stanie zastąpić kilka innych urządzeń. Dlatego bez zastanowienia klasyfikowane są do grupy rozwiązań ekonomicznych.

Uniwersalność i wydajność

Warto podzielić maszyny przeznaczone do obróbki skrawaniem na dwie grupy – jedną z nich stanowią maszyny przeznaczone do wykonywania jednego zadania (jak np. tokarki jednoosiowe). Natomiast do drugiej należą bardzo skomplikowane obrabiarki sterowane numerycznie. To właśnie te drugie są bardziej pożądane przez przedsiębiorców. I właściwie nie ma w tym nic dziwnego, zważając na ich praktyczne zastosowanie. Przede wszystkim pracują w wielu osiach, są wyposażone w kilka (lub nawet kilkanaście) narzędzi obróbczych oraz wiele czujników. Wszystkimi podzespołami steruje bardzo nowoczesny komputer, którego zadaniem jest kontrolowanie wszystkich procesów. Rola operatora została ograniczona do minimum. Wszystkie czynności – od wycinania, poprzez wiercenie i szlifowanie są bowiem wykonywanie w jednym ciągu technologicznym. Nie musimy więc przekładać detalu z maszyny do maszyny, a zadania do realizacji przy użyciu narzędzi ręcznych praktycznie nie występują. Dlatego przy zastosowaniu tak zaawansowanych maszyn wydajność linii produkcyjnej może zwiększyć się kilkukrotnie i to bez większych nakładów jednostkowych – wystarczy przecież tylko kupić maszynę. Właśnie to sprawia, że centrum obróbkowe zyskuje coraz więcej zwolenników.

frezarki bramowe

Obrabiarki CNC do produkcji większych detali

Na początku centrum obróbcze nie posiadało dużych wymiarów. Bardzo trudno było stworzyć maszynę, która przy długich ruchach uzyskuje bardzo wysoką precyzję. Dzisiaj jednak nie stanowi to większego problemu, a frezarka bramowa CNC zawitała w wielu halach i warsztatach przemysłowych. Ponieważ jest to gabarytowe urządzenie, do stałych elementów jego wyposażenia należy stół CNC. Duże kawałki grubej blachy lub wręcz kostki stalowe lub aluminiowe muszą posiadać odpowiednie podparcie. To właśnie wypoziomowanie blatu sprawia, że wszelkie wycięcia, żłobienia, frezowania czy otworowania i gwintowania są tak perfekcyjne.

Obrabiarki CNC cieszą się więc dużą popularnością i z pewnością będą przez najbliższe lata, pomimo że na rynku pojawiają się nowocześniejsze urządzenia. Mowa oczywiście o laserach. Jednak ich zastosowanie nie jest jeszcze tak powszechne (bardzo wysoka cena zakupu i eksploatacji). Komplet frezów świetnie się sprawdza w przypadku bardzo wielu zadań, dlatego przedsiębiorcy szybko nie zrezygnują z urządzeń CNC.